Knihovnice není jen knihovnice!

Asi by Vás vůbec nenapadlo, že knihovnice nemusí pracovat pouze s knihami, ale že se také dostává do různých jiných situací, kde musí zapojit devatero řemesel! Vzhledem k tomu, že pracuji na regionálním oddělení, které má na starosti zhruba 150 knihoven po celém Středočeském kraji, a jsme na to pouze tři knihovnice, tak se občas při rozvozech zapotíme!
V tomto případě se z knihovnice rázem stává nejen knihovník metodik ale i řidič, navigátor, psycholog, pedagog, vzpěrač, stěhovák a v krizových situacích také nebojsa a pohodář.
Ráno naložíte plné auto knih, zapnete navigaci a vyrážíte na okruh, který obsahuje zhruba 4 – 10 knihoven.
Na mé poslední cestě s kolegyní nám samozřejmě nejprve vypověděla službu navigace, ale „chytrá“ knihovnice si poradí, vytáhne svůj chytrý telefon a už se jede! Odtud knihovnice = navigátor! Když navštívíte pár vesnických knihoven, kde nejprve vynosíte bedny, které váží zhruba 30 kg, odtud knihovnice = vzpěrač, stěhovák, většinou do patra knihovny, předáte je a zkontrolujete, následuje pracovní diskuse s paní knihovnicí třeba o tom, jak se knihovně daří, co právě potřebuje, domluva termínu revize či aktualizace, ale také povídání o rodině, prázdninových zážitcích či dovolené, odtud knihovnice = psycholog, možná i pedagog.
Pak následuje obědová pauza a to občas také skýtá pár drobných komplikací! Vzhledem k tomu, že opravdu jezdíme po „vesničkách mých střediskových“, tak sehnat dobrou restauraci normální cenové skupiny je občas náročné. Proto se Vám taky stane, že jezdíte 3x dokola po kruhovém objezdu, kdy na Vás místní obyvatel nevěřícně zírá a křičí: „Proč jezdíte sakra pořád dokola?“ Tak mu na to s úplným klidem (knihovnice = psycholog a pohodář) odpovím: „Vy nevidíte, vždyť jsem přeci blondýna?!“ A pak se otočím a s hrůzou zjistím, že moje „šéfová“ je blondýna, protože já jsem černovlasá. A odtud musí být knihovnice = nebojsa!
Takže po celém dni se s kolegyní nejen pěkně zapotíme, ale i zasmějeme, protože „ve finále“ nás ta práce hrozně baví a máme pocit z dobře vykonané práce.
MiŠ

Komentáře vytvořeny pomocí CComment