Brexit

Nedávnou významnou událostí bylo referendum pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Znáte význam slova Brexit? Anglicismus vzniklý složením ze slov Britain či British (Británie, britský) a exit (odchod)
A jaký důsledek by měl Brexit na hospodářské vztahy s členskými zeměmi EU a Českou republikou? Česko je sice, na rozdíl třeba od Irska nebo Nizozemska, ve skupině zemí, které by Brexit zasáhl nejméně, přesto by během následujících tří let tuzemská ekonomika zažila jisté zpomalení. Nelze nezmínit, že do Velké Británie vyvážíme zboží za zhruba 200 miliard korun. Do Brexitem nejvíce zasažených odvětví by patřila výroba počítačů a elektroniky, automobilový průmysl nebo potravinářství. Navíc by Česká republika zastavením britských plateb do společného rozpočtu přišla také o část peněz z evropských fondů, ze kterých jsou čerpány finance mimo jiné na budování a údržbu infrastruktury.
V nejistotě se navíc ocitne přibližně 45 tisíc českých občanů, kteří dlouhodobě žijí ve Velké Británii. Vyprávět o tom by mohl i slavný český reprezentant Petr Čech, který v roce 2002 nesměl přestoupit do Premier League a musel čekat dva roky, než splní veškeré podmínky pro svůj pracovní pobyt. I to je jeden z důvodů, proč veřejně podpořil výzvu, aby Spojené Království zůstalo v Evropské unii.
Bohužel, jeho výsledky jsou přitom těsné, ale jasné. Pro vystoupení z EU se vyjádřilo 51,9 procent voličů. „Britští občané rozhodli o opuštění Evropské unie a jejich vůli musíme respektovat.“
Myslím si, že britská vláda vůbec nepočítala s tím, že by referendum mohlo dopadnout, tak, jak dopadlo. Uvidíme, jak to všechno dopadne a jaký vliv to bude mít na nás na Čechy? Doufejme, že minimální, protože krizí už bylo dost......
MiŠ

Komentáře vytvořeny pomocí CComment