11. listopad

     Svatý Martin tentokrát na bílém koni nepřijel, za což jsou mnozí z nás vděčni, ale středa není jen o pranostikách a sněhu. Je to především Den válečných veteránů.

     11. listopad je u nás oficiálně považován za významný den - Den válečných veteránů - od roku 2001. Tradice tohoto dne, je ale mnohem starší. 11.11.1918 skončila první světová válka a od 11:00 bylo na všech frontách vyhlášeno příměří. Hned rok na to si v tento den začal svět připomínat válečné veterány. Například ve Velké Británii dvouminutovým tichem odstartovaným v 11:00.

     Později se přidala i symbolika rudého květu vlčího máku. Ten v hustých řadách rostl na francouzských polích, na nichž se odehrávali hrůzy Velké války. Flanderská pole jsou i název básně, kterou napsal vojenský lékař podplukovník John McCrae, a v níž popisuje krásu vlnících se vlčích máků v kontrastu s masou zraněných či mrtvých vojáků. Právě v oblasti Flander byl u Yperu prvně použit bojový plyn a McCrae zde ošetřovat stovky zraněných. Na Flanderských polích se během války nic nepěstovalo, proměnila se v řadu zákopů, úkrytů a rozrůstající se polní hřbitov. Přesto je jako každý rok pokryly červené vlčí máky, jakoby si neuvědomovaly, že již nerostou mezi pšenicí, nýbrž na hrobech padlých.

I vy si můžete zakoupit vyrobený vlčí mák a přispět tak na projekty zachování paměti národa:

http://www.anlet.cz/projekty/vlci-mak-symbol-dne-valecnych-veteranu

 IVV

Komentáře vytvořeny pomocí CComment