Knížky určené dětem

Začal podzim a s ním se odevšad hrnou hromady nových knih. Zpracovávám je seč můžu, aby se co nejdříve dostaly rovnou k vám. Ale ti, kdo by se na ně měly nejvíc těšit, jsou děti. Letošní podzim je skutečně bohatý na zábavnou a podnětnou literaturu právě pro ně.

Zrovna mám v ruce knížku Anna a Anna vykládající o ztrátách, kterých si člověk během života prožije víc než dost. Se všemi se ale nakonec musí vyrovnat, a když to nejde hned, časem se k tomu tak jako tak musí vrátit, a odpustit sobě i druhým. Babička Anna přišla o nohu. Vnučka Anna zas o nejlepšího kamaráda. Babička se odhodlává dát šanci osudové lásce a Anička se snaží zachovat si chladnou hlavu z té první velké lásky. Milá knížka s lehkostí a bezprostřední moudrostí vypráví o životě dvou holek, které se potýkají s podobnými problémy. Každá na ně však nahlíží na základě svých zkušeností. Babička letitých, zato Anička nulových. Obě jsou bojovnice a bez ufňukaných pasáží se vyrovnávají s odloučením a opuštěním. Obě se řídí svým srdcem a rozumem a ze všeho vyváznou zdravé.

Další podzimní hrdinkou je Klárka a 11 babiček. Knížka je, stejně jako Anna a Anna, psaná formou dopisů a pohledů, v nichž Klárka popisuje své roční putování od jedné babičky k další. Setkává se s různými lidmi s odlišným vnímáním světa a odlišnými názory, jak na aktuální dění, tak na smysluplné trávení času i na otázku stravování a výživy. Klárka nikoho nesoudí, nehodnotí, vše jen popisuje v dopisech pro dědu s čistotou dětského vnímání světa. Celá kniha je pozitivně laděná a protkaná humornými situacemi. Ukazuje že život může být krásný, pokud si ho člověk užívá a nepodléhá situacím, které se z počátku mohou zdát bezvýchodné. Stačí udělat jeden krok a pak další a cesta se začne sama od sebe znova rozbíhat...

IW

Komentáře vytvořeny pomocí CComment