Kniha Proroci z fjordu Věčnosti

Začal podzim a já, abych jej co nejlépe přečkala, se rozhodla přečíst si nějakou pěknou smutnou knihu, která mi pomůže období padání barevných listů zvládnout. Hned první kniha, která mě donutila vzít si ji domů, byla kniha Proroci z fjordu Věčnosti. Nebyl to obsah knihy, který mě donutil si knihu přečíst, ale níže ocitovaný úryvek ze života dánského autora Kima Leineho, který tuto knihu napsal:

Dánský autor Kim Leine se narodil roku 1961 v Norsku do společenství svědků Jehovových. Když mu bylo pět let, opustil jeho otec malou osadu a přestěhoval se do dánské metropole. V patnácti letech se ho Kim rozhodl vyhledat, zanechal v Norsku svou matku, sourozence i otčíma a vydal se za otcem, který žil v té době se svým homosexuálním partnerem. Kim s nimi žil několik let a po tu dobu ho otec sexuálně zneužíval. Po dokončení gymnázia pokračoval Kim ve studiích na zdravotnické škole, oženil se a narodily se mu dvě děti. Kim Leine získal coby zdravotník práci v grónském hlavním městě Nuuku, kam se s celou svou rodinou přestěhoval. Nakonec strávil v Grónsku na různých místech na pobřeží patnáct let, během nichž se mu rozpadlo manželství, propadl alkoholu i drogám. Odrazit se ode dna mu pomohla právě literární tvorba.“*

Kim Leine napsal zatím pouze 3 knihy, všechny však vychází z jeho života. Prvotina Kalak (2007) je příběhem muže z jehovistické rodiny, který bojuje se závislostí na drogách, alkoholu a s traumatem z dětství. Další rok vydal Leine román Valdemarův den, který je o vraždě, která se stala v Leineho vlastní rodině. No a poslední kniha – Proroci z fjordu Věčnosti? Jde o historický román o mladém misionáři, který přijíždí do Grónska šířit křesťanství.

Na jeden život až až, říkám si, ale třeba léčba literaturou opravdu pomáhá...

SiF

 

*   http://www.iliteratura.cz/Clanek/35191/leine-kim

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment