Román pro ženy vs. erotický román

Zrovna mi byla doručena zbrusu nová várka knih a polovina z nich je označená jako tzv. romány pro ženy. Co to vlastně ten „román pro ženy“ znamená? Jaká kniha se člověku při vyslovení tohoto termínu vybaví? Odborná literatura? Nebo snad publikace o politickém či kulturním dění? Historický sborník? Sbírka poezie? To všechno ženy čtou. Nedokážu si vybavit, že bych v knihovně viděla regál označený jako „román pro muže“. Pod tímto pojmenováním si představím příručky o stavitelství či elektronice. Praktické, užitečné. Ale pod označením „román pro ženy“ se skrývají zamilované příběhy plné nejistoty a vášně.

Trochu přežité předsudky. Mnoho žen žije v samostatné domácnosti, kde si musí veškeré opravy a údržbu zajišťovat sami. Vydělávají si na sebe sami. Studují, neustále na sobě pracují, rozumí aktuálnímu dění. Proč by se, když přijdou do knihovny, měly dívat na označení knih bez intelektuální hodnoty jako „romány pro ženy“?

Jde o erotické romány. Typ románů, které by si rád pročetl i kdejaký muž. Už ale vidím chlapa, jak se v knihovně postaví před regál, označený velkými písmeny jako „romány pro ženy“ a začne si vybírat.

Každý den katalogizuji plno těchto knížek. Dojdu ke klíčovým slovům a vidím „román pro ženy“. Mažu. Jde o erotický román? Román o lásce? Historická romance? Napíšu jasně, oč jde. Pro „román pro ženy“ už tu není místo.

IW

Komentáře vytvořeny pomocí CComment