e-kis

ODDĚLENÍ REGIONÁLNÍCH SLUŽEB KJD Příbram

Čtenářský klub

Založila jsem čtenářský klub a rozhodla se přesvědčit několik svých kamarádek, aby do něj vstoupily. Tento týden máme za sebou první přečtenou knihu a první společné setkání. Jako první jsem knížku vybírala já a opravdu jsem měla strach, abych vybrala ten správný titul, který donutí všechny najít si čas a v klidu si sednout a číst. A také, aby po první schůzce chtěly schůzku další a další. Do klubu jsem pozvala přítelkyně, které, podle jejich slov, nemají čas číst. Navzdory ironickým poznámkám našich manželů, že budeme stejně mluvit o úplně něčem jiném než o knize, jsme si knihu i literární večírek opravdu užily. Jako první jsme četly Obnaženou přírodu od italského prozaika jménem Erri de Luca. Když jsem začala číst, měla jsem pocit, že čtu příběh o převaděči uprchlíků kdesi v italských horách. Ale mýlila jsem se. Je to křehký příběh muže, který se snaží zrestaurovat sochu ukřižovaného Ježíše. Při restaurování se setkává s rabínem, katolickým knězem a alžírským dělníkem a vede s nimi rozhovory plné úvah o tom, jak se má zhostit práce na poškozené soše. Přečetly jsme ji všechny a dokázaly si o ní přes dvě hodiny povídat a ani jednou nás nenapadlo začít se bavit o dětech, práci, rodině… Už se těším na další schůzku našeho čtenářského klubu, protože pokud nám to vydrží a dokážeme se každý měsíc sejít nad další přečtenou knihou, bude to pro mne výhra. Výhra v tom, že jsem nadchla svoje „nečtecí“ kamarádky pro to, aby po letech začaly konečně znovu číst.
SiF 

Přidat komentář (0 Komentářů)

Září

A máme tady září. Pomalu, ale jistě nám prázdniny utekly. Děti usedají nazpět do školních lavic a najíždějí na svůj denní rytmus, ale nejen ony i my. O prázdninách byl náš provoz v knihovnách pozvolnější - čerpali se dovolené a připravovali různé aktivity na začínající nový školní rok. V průběhu prázdnin byl i neobvykle přizpůsobený provoz na půjčovnách vzhledem k rozsáhlejším úpravám na pobočkách a hlavní budově naší knihovny, kde rekonstrukce stále běží. Letošní prázdniny jsme vnímali a pojali trochu jinak, než jsme zvyklí. Větší úklid půjčoven, vytírání regálů apod., co se jinak o prázdninách kromě půjčování dělá, jsme trochu časově posunuli (právě kvůli rekonstrukci). Promýšleli jsme, jak vylepšit program pro naše nejmenší čtenáře, jak by nadále mohla vypadat naše spolupráce s „Handicapem“ aj. Nezapomínáme ani na naše dospělé čtenáře a nečtenáře. Vymýšlelo se, jaké besedy by mohly zaujmout, koho pozvat do knihovny a jak zpříjemnit jejich návštěvu u nás. Myslím si, že tento úkol máme splněný na výbornou. Nejen výtah udělá našim návštěvníkům radost.
MaS

 

Přidat komentář (0 Komentářů)

Prázdniny

Prázdniny nám opravdu už dýchají na záda a všichni se už určitě těšíme. Čtenáři se zásobují knihami na prázdniny v plném proudu, knihy si mohou ponechat celé prázdniny. Ani provoz v našich provizorních prostorách není na překážku. Přijdou si u nás na své jak dospělí čtenáři tak i dětští. Jako každý rok, tak i letos máme na dětském oddělení poslední školní den akci. Každý, kdo přinese ukázat vysvědčení (jakékoliv ze školy, hudebky, plavání apod.), dostane odměnu za každé vysvědčení. Tato akce probíhá na oddělení už mnoho let. Děti baví, akci mají rády, během tohoto dne se u nás na oddělení vystřídá opravdu hojný počet dětiček – čtenářů i nečtenářu. Jako doprovod přijdou často i jejich kamarádi. My jsme jen rádi, když někdo s námi stráví i celý den. Stihneme si zahrát různé hry, zasoutěžíme si, zasmějeme se. Společně si povyprávíme, co jsme třeba během školního roku prožili, co nás čeká o prázdninách a kam se podíváme. O prázdninách nám mohou děti zasílat pohlednice z různých koutů světa, od babičky, z venkova, z táborů... Vážíme si toho, že děti si na nás vzpomenou i v době prázdnin, a proto jsme se rozhodli ocenit ty, kteří nám zašlou ručně psanou pohledniny,  drobným dárečkem v novém školním roce.
MaS

 

Přidat komentář (0 Komentářů)

Drago Jančar

Minulý týden jsem během dvou dnů přečetla neuvěřitelně čtivý román od Drago Jančara "Dnes v noci jsem ji viděl". Kniha je napsána na základě skutečných událostí z druhé světové války a vypráví příběh zámecké paní Veroniky Zarnikové a jejího manžela Lea, kteří záhadně zmizeli v zimě roku 1944. V knize se za sebou střídá pět vypravěčů, kteří postupně odkrývají příběh manželů Zarnikových. Jednotlivými vypravěči jsou mladý důstojník Stevo, zámecká komorná Jožica, maminka Veroniky, německý lékař a partyzán Jeranek, který na zámku vypomáhal ve stájích. Od Drago Jančara je to moje druhá kniha a opět mě nezklamala. V roce 1993 u nás vyšel román Chtíč chtíc nechtíc, který je příběhem slovinského intelektuála a jeho střetu s americkou kulturou. Román jsem si nakonec koupila a často jej půjčuji svým známým a kamarádům. A protože se blíží léto, tak už jsem si v knihovně vypůjčila další knihy od D. Jančara a mám v plánu je všechny přečíst. Teď právě hltám román Galejník a nemůžu se od toho něho odtrhnout.
SiF

 

Přidat komentář (0 Komentářů)